Sigurno ste, kao i svi ostali koji su učili strani jezik, naišli na trenutke kada osećate kao da ništa ne znate i kao da stojite na mestu. Kako da se pomaknemo sa te mrtve tačke? Odakle da krenemo sa učenjem, kada smo pod takvim osećanjima?
Niste prvi koji osećaju upravo ovo naizgled neizlazno/neprolazno stanje.
Verovatno se osećate iscrpljeno, ali to i jeste tako. Normalno je da se u nekom trenutku dođe do zasićenja. U redu je da se osećate iscrpljeno, u redu je da nešto ne razumete i da vam je ponekad potrebno puno više vremena nego što biste vi to želeli. No, naprosto jeste tako. Zato ste napravili pravi korak upravo u tome što ste odlučili da pročitate ovaj blog.
Postoji više načina kako da se potaknemo i da izađemo iz ovoga. Za vas smo pripremili listu saveta koje primenjujemo i sami i koji zaista uspevaju.
Zapišite šta vam je nejasno. To može biti u obliku pitanja, u obliku rečenice koja vam je nedorečena ili ako ni ne znate kako da postavite pitanje – podvucite rečenicu nekom olovkom u boji. Jedino šta je u ovom trenutku bitno je da znate šta znate i da je taj deo naučen, a to vam daje osećaj da ipak jeste napredovali u odnosu na vas same pre početka učenja.
Vežbajte svaki dan! – 15 minuta, ako ne ide duže, ali to je 15 minuta više u odnosu na dosadašnji rad. Jezik ne može da se nauči preko noći, ali može da se ubrza proces, a time i postizanje samog cilja, ako redovito vežbamo. S druge strane, kada izgubimo konstantu, događa se to da se vraćamo iznova i iznova na isto, jer smo neke stvari i zaboravili, a to nas dodatno frustrira, pa hajde da to izbegnemo.
Lajkujte stranice na Facebook-u, Instagramu i YouTube-u koje služe za učenje stranih jezika. Ovime dobijate nesvesno znanje. To je na početku pasivno zato što ostaje na nivou prepoznavanja značenja. Hteli – ne hteli, pročitaćete sa vremena na vreme neki naslov, opis slike ili članak na stranom jeziku koji želite da savladate. Možda vam nešto bude i zanimljivo, pa uđete, pročitate članak, interesujete se… Dozvoljavate da vam taj jezik postaje deo svakodnevice, ali na suptilan i neagresivan način.
Googlajte na stranom jeziku – kada vas nešto zanima, iako zna da bude teško na početku – naterajte se da guglate informacije na jeziku koji učite. Možete i da guglate rečenične konstrukcije koje stvarate, a za koje niste sigurni da li su tačne. Ako ukucate to za šta niste sigurni – izbaciće rezultate, ako postoji; ako je netačno – neće da vam izbaci rezultate ili će da vam izbaci vrlo malo rezultata sa očito neprofesionalnih stranica interneta.
Pričajte bez zapisivanja! – razlog zbog kojeg dolazi do sporog pričanja ili čak do potpune blokade kada treba da pričamo je što pokušavate da olakšate zapisivanjem – upravo tu je greška, tako se vežba pisanje, ali ne i govor. Ne bi trebalo da zapisujete kada pišete, koncentrišite se na pričanje. Potrebna koncentracija je, naravno, sa vremenom sve manja. Zapisivanjem odgađate trenutak progovaranja!
Nije greška grešiti!
Greška je ispravljanje bez da smo svesni, nego samo eto da bude tačno. – Svi greše, nije smak sveta. Ali ako ne kažete ništa, to jeste smak svijeta. Bitno je da nakon analize greške pokušate ubaciti svesno upravo tu gramatičku stvar kako biste je uvežbali.
Dakle: uočavanje greške -> osvešćivanje zašto je došlo do nje -> ispravljanje rečenice.
VEŽBA! – Bez vežbe ništa ne ide. Tako je i sa sportom i sa učenjem jezika i svim ostalim zanimacijama. Ako ste se već upustili u ovu avanturu, treba da znate da je ovo neizbežno.
Maknuti osećaje prema stranom jeziku. – Ovakav slučaj se događa recimo kod nemačkog. Mnogima nemački ne zvuči dobro i ne vole ga zbog toga. Realno, nije bitno kako zvuči. Pričate li ili razmišljate li o tome kako vam zvuči srpski? Ne. Zato što ga pričate. Ako i da, sigurno ni upola toliko koliko razmišljate o novom jeziku. Dakle, maknite osećaje. Ne treba da se zaljubite u novi jezik. Ako se i zaljubite, to je samo plus.
Snimajte se na diktafonu svaki dan po nekoliko rečenica (nebitno šta ćete da kažete, samo da nisu pre zapisane pa da ih pročitate). – Nakon mesec-dva preslušajte snimke i videćete napredak.
Gledajte filmove, serije, slušajte muziku, podkaste… iskoristite raspoložive medije.
Ako se i dalje nećkate i dvoumite – pridružite se našoj školi koja je specijalizovana da vam upravo ove savete i pokaže i da vas nauči, takoreći prisili da počnete da ih primenjujete. Učenje jezika može da bude mnogo manje stresno, nego što ste navikli. 🙂
Autor: Marijana P.
Uvek su mi govorili da citam na glas, cak i kad sam bio dete, i mogu da kazem da i dan danas meni to ne pomaze. Nemamo svi isti princip i ok je procitati savete i pronaci za sebe odgovarajuci.
Poštovani,
Naravno da svako treba da pronađe odgovarajuće rešenje za sebe, normalno je da ne funkcioniše isti savet kod svih.
Bitno je i šta želite da postignete. Čitanje naglas nema smisla ako samo čitate 🙂 Ali ima smisla ako naučeno gradivo izgovarate, odnosno ako rečenice koje znate govorite umesto da ih pišete.
Srdačan pozdrav,
Tim škole Mogi